Hmelj (Humulus lupulus) je biljka koja pripada porodici Cannabaceae i poznata je po svom značaju u proizvodnji piva, ali i po svojim lekovitim svojstvima. Hmelj je puzavica koja raste u umjerenim klimama, a njegova lekovita svojstva su korišćena još u srednjem veku. Hmelj sadrži bioaktivne komponente kao što su flavonoidi, eterična ulja, tanini i fitoestrogeni, koji doprinose njegovoj lekovitosti.
Lekovita svojstva hmelja:
-
Sredstvo za smanjenje stresa i anksioznosti: Hmelj ima umirujuće i sedativno dejstvo. Koristi se za smanjenje stresa, anksioznosti, nesanice i nervne napetosti. U kombinaciji s drugim biljkama, poput lavande i valerijane, hmelj može pomoći u poboljšanju kvaliteta spavanja.
-
Antiinflamatorno i antibakterijsko dejstvo: Hmelj sadrži komponente koje mogu pomoći u smanjenju upale i borbi protiv bakterijskih infekcija. Upotrebljava se za lečenje manjih infekcija i upalnih stanja.
-
Lečenje probavnih smetnji: Hmelj ima sposobnost poboljšanja varenja, smanjenja nadutosti i ublažavanja simptoma mučnine. Takođe, deluje na poboljšanje apetita.
-
Antioxidant: Hmelj sadrži antioksidanse koji mogu doprineti zaštiti organizma od oksidativnog stresa i oštećenja ćelija, čime se smanjuje rizik od razvoja hroničnih bolesti.
-
Hormonska ravnoteža i menopauza: Hmelj sadrži fitoestrogene, koji mogu biti korisni za žene tokom menopauze jer pomažu u ublažavanju simptoma poput valunga i promena raspoloženja.
-
Protiv infekcija mokraćnog sistema: Hmelj se koristi u narodnoj medicini za lečenje infekcija mokraćnog sistema i podršku funkciji bubrega.
-
Pomoć kod bolova: Hmelj ima analgetska svojstva i može se koristiti za ublažavanje različitih vrsta bolova, uključujući glavobolje i menstrualne bolove.
Načini upotrebe hmelja:
-
Čaj: Čaj od hmelja je najčešći način upotrebe ove biljke. Za pripremu čaja koristi se sušeni cvet hmelja. U 200 ml vruće vode stavite 1 kašičicu sušenog hmelja, pokrijte i ostavite da odstoji 10-15 minuta, a zatim pijte pre spavanja. Ovaj čaj može pomoći kod nesanice, anksioznosti i stresa.
-
Tinktura: Tinktura od hmelja se priprema tako što se bilje natopi u alkohol (najčešće 40%-70% alkohol) i ostavi da odstoji 2-3 nedelje. Tinktura se koristi u malim dozama, obično 20-30 kapi, nekoliko puta dnevno.
-
Kupke: Za smanjenje stresa i opuštanje, možete napraviti kupku s hmeljom. U vrelu vodu stavite 50-100 g sušenog hmelja, ostavite da odstoji 15-20 minuta, a zatim se kupajte u toj infuziji.
-
Ulje: Hmelj se može koristiti u obliku eteričnog ulja koje se primenjuje na koži. Može se koristiti za opuštanje mišića, smanjenje stresa ili kao deo masaže.
-
Tinktura za kožu: Hmelj se koristi i kao sredstvo za lečenje akni i iritacija kože. Za pripremu, napravite tinkturu hmelja i nanesite je direktno na problematična područja kože.
-
Kapsule i tablete: Hmelj je dostupan i u obliku kapsula i tableta, koje se uzimaju prema uputstvu proizvođača. Ovaj oblik može biti koristan za one koji ne vole čaj ili imaju problema sa njegovim ukusom.
-
Inhalacija: Eterično ulje hmelja se koristi i za inhalaciju, koja može pomoći u smanjenju simptoma prehlade, kašlja i respiratornih problema.
Napomena:
- Hmelj može izazvati alergijske reakcije kod nekih ljudi, pa je preporučljivo da se prethodno posavetujete sa lekarom, naročito ako imate alergiju na biljke iz porodice Cannabaceae.
- Hmelj se ne preporučuje trudnicama i dojiljama, kao ni osobama sa ozbiljnim hormonalnim poremećajem, jer sadrži fitoestrogene koji mogu uticati na ravnotežu hormona.
- Zbog sedativnog dejstva, hmelj ne treba koristiti u kombinaciji s alkoholom ili drugim sedativima, osim ako se ne konsultujete sa lekarom.
Kao i kod svake druge lekovite biljke, preporučuje se umerena upotreba i konsultacija sa stručnjakom pre nego što se počne koristiti hmelj u lekovite svrhe.