Stručnjaci upozorili da jedan način pripreme jaja povećava rizik od raka
Stručnjaci upozoravaju da bi konzumacija jaja pripremljenih na visokim temperaturama, poput prženih jaja, mogla povećati rizik od srčanih oboljenja i raka. Naime, kada se jaja dugo prže na temperaturama iznad 176 stepeni Celzijusa, mogu da nastanu hemikalije poznate kao oksisteroli. Ove supstance su povezane sa upalom i sužavanjem arterija, a dugotrajno izlaganje može povećati rizik od raznih bolesti.
Oksisteroli se formiraju kada je holesterol u ishrani dugo izložen visokim temperaturama. Prema dijetetičarki Angeli Luk, pržena jaja, posebno kada su kuvana do zlatno-braon ili hrskave teksture, mogu sadržati ove štetne hemikalije. Takođe, oksisteroli su povezani sa razvojem srčanih bolesti i određenih vrsta karcinoma, uključujući kolorektalni rak i rak mokraćne bešike.
Luk savetuje da se odlučite za pripremu jaja na nižim temperaturama, kao što su omlet ili jaja pečena sa minimalnom količinom ulja, kako biste smanjili rizik. Naime, višak ulja može ubrzati proces zagrevanja jaja, povećavajući šanse za stvaranje oksisterola.
Prednosti jedenja jaja
Iako neke metode pripreme jaja mogu imati štetne efekte, jaja su u osnovi hranljiva hrana sa brojnim zdravstvenim prednostima. Sadrže visokokvalitetne proteine, aminokiseline i hranljive materije kao što je holin koji podržavaju zdravlje mozga. Pored toga, jaja su bogata HDL holesterolom, poznatim kao „dobar“ holesterol, koji pomaže u smanjenju viška masti u telu i smanjenju rizika od srčanih oboljenja.
Istraživanja o oksisterolima u jajima su do sada ograničena u poređenju sa ogromnim dokazima o zdravstvenim prednostima konzumiranja jaja. Prema Lukovim rečima, zagrevanje HDL holesterola može da izazove stvaranje oksisterola, koji se, prema nekim istraživanjima, povezuju sa negativnim efektima na zdravlje.
Prema studiji Nacionalnog instituta za zdravlje iz 2019. godine, oksisteroli povećavaju oksidativni stres, proces u kojem slobodni radikali oštećuju ćelije i tkiva, što dovodi do upale. Oksidativni stres oštećuje antioksidante koji štite telo od ćelija raka. Pregled iz 2018. sugeriše da oksisteroli povećavaju rizik od raka dojke, prostate, debelog creva i žučnih kanala. Istraživanje objavljeno u Cancer Prevention Research 2023 povezalo je visok nivo oksisterola sa 22% povećanim rizikom od raka debelog creva.
Pored toga, oksisteroli mogu da vežu „loš“ LDL holesterol, uzrokujući nakupljanje plaka u arterijama koji ometa protok krvi i povećava rizik od srčanih oboljenja, prema studiji iz 2017. objavljenoj u časopisu Lipids in Health and Disease.
Saveti za pripremu jaja na zdraviji način
Da bi se smanjio rizik od oksisterola, stručnjaci savetuju pripremanje jaja na nižim temperaturama. Luk predlaže omlete sa povrćem i minimum ulja koja su stabilna na visokim temperaturama, kao što je ulje avokada, koje sadrži mononezasićene masti povezane sa smanjenjem holesterola.
Priprema jaja na ovaj način omogućava bolje iskorišćenje proteina, dok povrće daje dodatna vlakna i antioksidanse. Umesto prženja, preporučuje se priprema na umerenim temperaturama uz dodatak zdravih sastojaka.
Ovaj doručak čisti creva za tren oka: Nema zdravijeg, jedite ga bar jednom nedeljno
Palenta je savršen obrok za doručak, jer je lagana, daje vam snagu i osećaj sitosti za naporan ostatak dana. Iako je nekada često bila na trpezama, sada je pomalo zaboravljena, ali nikad nije kasno da je ponovo uvrstite u vaš jelovnik.
Kukuruzno brašno ili griz veoma pozitivno utiču na opšte zdravlje ljudi. Palenta ne sadrži gluten, pa je pogodna za sve one koji su suočeni sa preosetljivošću na gluten, zasitna je i preporučuje se svim uzrastima.
Palenta sadrži prirodne masti, odnosno karotenoide, a upravo su te zdrave masti zaslužne za bolje funkcionisanje naših creva. Kukuruz takođe sadrži velike količine fosfora, magnezijuma, cinka, kalijuma, bakra, selena i mangana.
Zahvaljujući kukuruzu, palenta ima veoma malo kalorija, pa je idealan obrok za mršavljenje. Jedna je od najboljih i najefikasnijih namirnica koje se preporučuju za konzumaciju, jer se priprema brzo i lako, ukus joj je vrlo blag i prijatan, zasitna je, a uz to ne stvara osećaj težine u stomaku
Palentu bi trebalo da konzumiramo bar jednom nedeljno, jer čisti creva i ubrzava metabolizam, a potpuno je nepotrebno da vam govorimo koliko je zdraviji izbor od pekare. Pored toga, za pripremu vam je potrebno svega 5 minuta.
Za jednu porciju stavite 2 dl vode da proključa, stavite kašiku soli i kašiku masti ili ulja. Kad voda provri, sklonite sa ringle i dodajte dve i po kašike palente. Mešajte na nižoj temperaturi dva do tri minuta. Palenti možete dodati sir, kajmak, laneno seme, semenke suncokreta, ajvar, a možete da je prelete i s toplim mlekom.
Savet: Prilikom mešanja preporučuje se upotreba drvene kašike, zbog same oksidacije, do koje može doći pri upotrebi metalne kašike.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com