Jabuka

Jabuka

Ovo je najgore vreme kada možete da pojedete jabuku: Smrt je za zdravlje i bolje da ga izbegavate

Ovo je najgore vreme kada možete da pojedete jabuku – smrt je za zdravlje i bolje da ga izbegavate!

Evo zašto treba da jedete bar jednu jabuku svako jutro ili dan!

Jabuke su bez sumnje jedno od najkorisnijih voća koje možemo uključiti u našu svakodnevnu ishranu, prenosi b92.net.

Ove čudesne plodove karakterišu brojne prednosti:

– Obiluju dijetalnim vlaknima koja održavaju osećaj sitosti i podržavaju zdravu probavu.
– Bogate su antioksidansima, što može pomoći u prevenciji različitih bolesti.
– Vitamin C u njima jača imuni sistem i štiti nas od prehlada i gripa.
– Kalijum u jabukama održava hidrataciju i daje nam energiju.
– Sadrže i vitamine A i B6.
– Jabuka je idealna opcija za lagani, niskokalorični međuobrok.

Ali, postoji važno pitanje: Kada je pravo vreme za konzumiranje ovog čudotvornog voća?

Najlošije vreme za jabuke je noću, kada naš metabolizam opada i telo se priprema za odmor. U tom periodu, naše telo nije u stanju da efikasno razgradi hranljive sastojke iz jabuke, što može rezultirati njihovim gubitkom.

Zašto je onda jutro najbolje vreme za jabuke?

Jutro je savršeno vreme za uživanje u jabukama iz više razloga. Osim što smanjuju rizik od raznih bolesti i pomažu u održavanju zdrave težine, konzumiranje jabuka ujutro može nas održati aktivnima tokom celog dana. Takođe, njihov visok sadržaj vlakana pomaže u održavanju dugotrajnog osećaja sitosti.

Ali, pazite na to kada ih jedete!

Iako jutro može biti idealno vreme za jabuke, postoje i drugi trenuci tokom dana kada bi trebalo da budete oprezni. Na primer, konzumiranje jabuka nakon vežbanja može biti kontraproduktivno jer telo tada traži proteine i ugljene hidrate za oporavak mišića i obnovu energije. Umesto toga, pružite telu hranljive sastojke koje mu je potrebno nakon treninga.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com

Ovaj deo jabuke ni za živu glavu ne jedite: Sadrži opasan otrov, ako ga pregrizete otrovaćete se

Pod najvećim rizikom da se otruju od cijanida su deca 

Jabuke su jedno od omiljenih voćki velikog dela ljudi, a znate li da one u sebi imaju cijanid?

Semenke jabuka sadrže u sebi amigdalin, koji je inače prirodan sastojak sirovih koštunjavih plodova poput badema i koštice kajsije. Amigdalin se sastoji od šećera i cijanida, a kada se preradi u ljudskom organizmu pretvara se u cijanovodoničnu kiselinu.

Ukoliko je semenka jabuke zdrobljena, oštećena, prožvakana, amigdalin se raspada u hidrogen cijanid koji je smrtonosan u velikim dozama.

U skladu sa tim, postavlja se pitanje koliko grama semenki nam može našteti i smrtno nas ugroziti?

Cijanid je poznat otrov koji remeti dolazak kiseonika u ćelije, te može dovesti do smrti u kratkom roku, pri konzumiranju veće doze.

Koliko grama semenki možemo da pojedemo a da se ne otrujemo?

Da bi konzumiranje ovih semenki bilo fatalno po nas, trebalo bi da pojedemo dve šoljice mlevenih semenki. Tačnije, dovoljno je da se pojede između 100 i 200 mg cijanida i u roku od nekoliko minuta posledice će biti smrtonosne.

Ipak, treba naglasiti da doza koja bi bila smrtonosna po određenu osobu zavisi od njene težine i lične tolerancije te sorte jabuke.

Manje količine cijanida u organizmu mogu uzrokovati glavobolje, mučnine, povraćanje i slabost. Pod najvećim rizikom da se otruju od cijanida su deca zbog male težine.

Da li su otrovne semenke jabuke u komadu?

Ukoliko se dogodi da progutate semenke jabuke u komadu, a ne prožvakane ili zdrobljene semenke, u tom slučaju vam se ništa neće dogoditi. Semenke su zaštićene spoljnim slojem od probavnih sokova, pa zato mogu proći želudcem ne uzrokujući štetu.

Ukoliko progutate malu količinu zdrobljenog ili prožvakanog semena jabuke, mogućnost da se otrujete cijanidom je mala. Ipak, obazrivost nije na odmet i najsigurniji savet jeste da uklonite sve semenke kada jedete jabuke.

(Srbija Danas)

Jabukovo sirće munjevito ubrzava varenje i sprečava nadutost, a svi ga pogrešno pijemo: Doktor otkrio najbolji način

Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić poznat je po svojim vrlo praktičnim savetima, a smatra da je hrana jedan od najbitniji faktora za dobro zdravlje. Naime, istakao je da su jabuke kapitalno voće, a da sirće od ove namirnice vrlo korisno, te može da povoljno utiče na regulisanje krvnog pritiska, smanjenje lošeg holesterola, gubitak kilograma, jačanje imuniteta…

“Bog je ljudima dao u jesen dva kapitalna voća – jabuke i grožđe. U njima ima jedna veoma korisna supstanca, a to je antioksidans resveratrol. Tu je i vitamin E, kvercetin, jabuka je čudo! 90 aktivnih hemijskih supstanci se nalazi u njoj “, istakao je čuveni dr Voja.

Jabukovo sirće se mnogo pominje u raznim savetima. Ono, iako je kiselo, kada uđe u usnu duplju praktično nakon par centimetra, njegov sadržaj postaje bazan. I nema to štetno kiselo dejstvo. Jako mnogo osvežava”, kaže profesor koji je ispričao kako ga je okrepilo kada se veoma umoran vratio sa puta:

“Nakon pola sata bio sam potpuno ‘svež’. Jabukovo sirće jako obnavlja organizam.”

Istakao je da donosi brojne benefite čitavom organizmu.

“Jabukovo sirće poboljšava rad creva, bubrega, bešike, kože i celog respiratornog sistema. Sirćetna kiselina u jabukovom sirćetu sprečava odlazak kiseline iz želuca. Tako se hrana lakše vari bez pojave refluksa, nadutosti i gasova, a umiruje se i gorušica”, objašnjava gastroenterolog.

Kako je najbolje piti jabukovo sirće?

Doktor Perišić naglašava da je najbolje uzimati ga sa medom, što gotovo niko ne radi, već ga konzumira bez ičega.

“Uzima se nerazblaženo, 30-40 ml, ali doda se malo meda. I to ne samo zbog ukusa, već antiupalnih dejstava koje med ima. Kiselina iz jabukovog sirćeta obnavlja naše sluzokože, to je hrana za njih”, napominje dr Voja.

Podvlači da su dobra za zdravlje kako dece, tako i odraslih.

“Stiže jesen, uzimajte jabuke i grožđe. Ne treba vam probiotik, ne treba imunoterapija. Jedan dan dete mora da pojede grozd i dve jabuke, jednu za doručak, drugu za ručak. Ja odavno večeram voće”, ističe dr Perišić i otkriva da je bolje jesti ih sa korom.

“Bolje ih je prati jedno 15-20 minuta kako bi se sa korice uklonile aktivne hemikalije, nego oljuštiti. Dovoljno je 15 minuta, operite i obrišite”, zaključio je dr Vojislav P